شهر هوشمند چیست ؟

04:37338۰

شهر هوشمند چه شهریست؟

خب ما برای اینکه به این سوال برسیم اول رفتیم از مرجع دو عالم بانو ویکی پدیا پرسیدیم، ایشونم گفتن: یک شهر هوشمند منطقه شهری است که از انواع مختلف حسگرهای الکترونیکی اینترنت اشیاء (IoT) برای جمع آوری داده ها استفاده می کند و سپس از این داده ها برای مدیریت کارآمد دارایی و منابع استفاده می کند. این  داده های جمع آوری شده از شهروندان ، دستگاه ها و دارایی هایی است که برای نظارت و مدیریت سیستم های  حمل و نقل ، نیروگاه ها ، شبکه های آبرسانی ، مدیریت پسماند ، کشف جرم ، سیستم های اطلاعاتی ، مدارس ، کتابخانه ها ، بیمارستان ها ، و سایر خدمات جامعه پردازش و تجزیه و تحلیل می شود.

ویژگی های شهر هوشمند :

  • حمل و نقل هوشمند    مثال: شما صبح خواب موندی تند تند آماده میشی بری و حین شلوار پوشیدن میتونی چک کنی اتوبوس چند دقیقه دیگه میرسه به ایستگاه و ترافیک مسیر رو چک میکنی و حساب میکنی چند دقیقه تاخیر میخوری!
  • شبکه هوشمند انرژی      در یک شبکه برق عادی، تولیدکننده برق تنها در صورتی از بروز خرابی در شبکه مطلع می‌شود که مصرف‌کننده، قطعی و مشکل را اطلاع دهد. اما در شبکه هوشمند، شرکت تولیدکننده برق به صورت خودکار به ناحیه‌ای که تحت تأثیر خرابی قرار گرفته پاسخ داده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد، زیرا اجزای شبکه هوشمند (یعنی از ترانسفورماتور قدرت تا سیستم انتقال و توزیع و در نهایت سیستم مصرف‌کننده) داده‌های کافی را در اختیار شبکه قرار می‌دهند. مثال: (می‌توان از کنتورهای هوشمند در خانه‌های هوشمند استفاده کرد. مثلاً می‌توان زمان کار برخی وسایل برقی را به گونه‌‌ای تنظیم کرد که با توجه به هزینه آنلاین برق کار کنند)
  • ساختمان های هوشمند    مثال : (ساختمان های هوشمند این امکان را به ساکنین می دهد تا سیستم تصفیه هوا، تهویه مطبوع، گرمایش و سرمایش، سیستم‌ امنیتی و حتی نحوۀ روشنایی ساختمان را انتخاب کنند به همین ترتیب می تواند به محیط زیست کمک کند)
  • مزرعه های هوشمند           موارد استفاده اینترنت اشیاء ( IOT ) در کشاورزی : ایستگاه های آب و هوایی که میزان آب موردنیاز و هوای مطبوع گلخانه را اندازه گیری می کنند، نظارت  و مدیریت دام که با سنسورهای مختلف سلامتی و عملکرد دام را بررسی میکنند، نسل جدید drone  هواپیمای بدون سرنشین می تواند عملیات کوددهی و سمپاشی را به عهده بگیرد
  • سلامت هوشمند مثالهایی برای بیمارستان: سنسور ،تشخیص پزشکی ،قرص هوشمند ،جراحی های هوشمند ،هولوگرافی دستگاه/شبیه سازی ،فراتر از حوزه بیمارستان آنها به عنوان مثال می توان:گجت ها مثال می بندهایی که کالری،ضربان قلب، گام شمار و غیره را اندازه گیری میکنند،فن آوری های از راه دور
  • شهروند هوشمند       شهروند هوشمند کسی هست که میدونه برای انتقال پول نیازی نیست تا atm بره، با یه اپلیکشین ساده خریدهای روزمره ش انجام بده، بلیت سینماش رو انلاین بخره، مسیرهای کم ترافیک رو انتخاب کنه، دوچرخه های اجاره ای بگیره و تا دانشگاهش رکاب بزنه و غیره
  • دولت هوشمند    تو دولت هوشمند خدمات بصورت انلاینه مثال میزنیم: شما یه کارت ملی داری که تمام تراکنش هات از طریق همون یه کارته. اطلاعات هویتیت مثل کارت ملی، گواهینامه، شناسنامه، کارت دانشجویی، کارت خودرو، کارت سوخت ، کارت پایان خدمت و غیره برای درخواست پاسپورت نیاز نیست بری پلیس +۱۰ و هزارتا مثال دیگه
  • کارخانه های هوشمند   در کارخانه جات هوشمند از دوربین ها در دو سناریوی مختلف استفاده میشود. سناریوی اول، کنترل و بررسی بروز هرگونه خطا. کار اصلی دوربین های صنعتی، بررسی و کنترل میزان دقت یا مقاومت موردنیاز است. سناریوی دوم ، بحث نظارت است که کاربرد استاندار برای امنیت تلقی میگردد.

چرا باید شهرهامون هوشمند کنیم؟

آیا بیکاریم؟ خیر ایسنا گزراش داده که طبق تازه ترین آمار و تحقیقات صورت گرفته، شهروندانی که در شهرهای هوشمند زندگی می‌کنند، در وقت و زمان خود ۱۲۵ ساعت در سال صرفه جویی می‌کنند که این رقم در طول عمر متوسط انسان رقم قابل ملاحظه و چشمگیری است. این بدان معناست که شهروندانی که در شهرهای هوشمند زندگی می‌کنند، به دلیل آنکه نیازی به انجام کارهای اداری و بانکی حضوری و ماندن در صفوف طولانی انتظار ندارند، سالانه حجم زیادی از زمان خود را بهتر و بهینه‌تر استفاده می‌کنند.

حالا به تازگی کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری با ارائه یک فهرست از مهم ترین مزایای شهرهای هوشمند سخن گفته و سعی کرده اند که شهروندان و دولت کشورهای مختلف را از نکات مثبت آن باخبر سازند.

در زیر مهم ترین مزایای تبدیل شهرهای عادی به شهر هوشمند ذکر شده است:

۱. کاهش قابل توجه در زمان انجام کار و پروسه های اداری

۲. کاهش احتمال پارتی بازی افراد در انجام کارهای اداری و قانونی

۳. افزایش شفاف‌سازی کارمندان و مدیران فعال در ادارات و نهادهای دولتی مختلف

۴. افزایش اعتمادسازی میان سهام داران در شرکت‌های مختلف

۵. تسهیل ارتباط میان شهروندان و دولت و ایجاد یک پل ارتباطی میان طرفین

۶. افزایش نزدیکی و عطوفت میان دولت و مردم

۷. کاهش قابل توجه در هزینه‌های عملیاتی

۸. افزایش مشارکت عمومی در انجام کارهای شهری و ایجاد حس مسئولیت در میان مردم

۹. افزایش کیفیت و سطح زندگی شهروندان

۱۰.کاهش احتمال ارتکاب به جرم از سوی شهروندان

 

لینک کوتاه
https://modireit.com/?p=75

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند